מנוס דוד

[סמל] מנוס דוד

דף יזכור - דוד מנוס

חיל:אוויר

בנם של:גרציה ויששכר

תאריך נפילה:07/11/1984

 

​בן גרציה ויששכר, נולד ביום ח' בשבט תשכ"ד (22.1.1964) בפתח-תקוה. דוד היה בן למשפחה מסורתית מרובת-ילדים. הוא למד בבית-הספר הממלכתי דתי בשכונתו, גני-תקוה, ולאחר שסיים את לימודיו היסודיים עבר לבית-הספר המקצועי "מפתן". זמן קצר לפני שהתגייס לצה"ל, עבד דוד בפחחות-רכב. 

בינואר 1982 התגייס דוד לצה"ל. הוא עבר אימוני טירונות והוצב לשרת בחיל-האוויר בתפקידי אחזקה. דוד הצטיין בעבודתו. הוא נשלח לקורסים להשתלמות מקצועית ולהרחבת השכלתו. בספטמבר 1983, הוא הועלה לדרגת רב"ט. דוד השתלם בקורס לסדנאי רכב, וכשחזר מן הקורס נאבקו ביניהם מנהלי העבודה בסדנאות, כדי לזכות ולקבלו לשירות במחלקותיהם. הוא היה חייל ממושמע, אהוב על הבריות ומסור מאוד למשפחתו. דוד השתדל לעזור לאביו בפרנסת בני-ביתו, ובימי חופשתו מצה"ל השיג עבודות מזדמנות ואת שכרו מסר להוריו. בהתחרות בין חיילי הבסיס, שבו שירת, זכה דוד בתעודת הצטיינות ממפקד הבסיס. 

באוקטובר 1984 נשלח דוד לקורס נוסף להשלמת השכלתו. בתקופת השתלמותו, ביום י"ב בחשוון תשמ"ה (7.11.1984) נעלמו עקבותיו. כעבור כשנה וחצי, ביום 13.3.1986, נתגלתה גופתו במערה ליד דיר בלוט. שירותי הביטחון חשפו אז חוליית מחבלים, שהודתה כי חטפה את דוד והמיתה אותו בחניקה. דוד הובא למנוחת ביום ג' באדר ב' תשמ"ו (14.3.1986) בבית-הקברות הצבאי בפתח-תקוה. בן 20 שנים הוא היה בנופלו. 

הוא הניח אחריו הורים, חמש אחיות ואח. 

שר הביטחון יצחק רבין ומפקד יחידתו כתבו במכתבי תנחומים למשפחתו: "דוד שימש דוגמה אישית לחבריו. הוא נבחר כחייל מצטיין, זכה בתעודת הערכה ממפקד הבסיס שבו שירת. דוד היה אהוד על כל מי שהכירו". 

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)